Başlat: Ready Play One

FİLM ÖZETİ

Ailesini küçük yaşta kaybeden Wade Watts, teyzesiyle beraber yaşamaktadır. Watts sanal bir oyun olan The Oasis adlı oyunda kendisine yeni bir isim (Parzival) ve karakter yaratmıştır. Parzival bu sanal evrende tanıştığı oyun karakterinin ismi Artemis olan kadınla arasında başlayan aşk kendini gerçek dünyada da var etmeye başlıyor. Oasis’in kurucusu olan kişi oyunun içine şifreli 3 anahtar saklamıştır ve tüm servetini, Oasis’in kontrolünü bu şifreleri çözüp anahtarları bulan kişiye vereceğini vaad ediyor. İşte filmimiz tam olarak burada başlıyor! Bir süre sonra sanal evren keyif alınacak, kişilerin kendilerine başka dünyalar yaratabilecekleri bir evreden çıkıp rakabete dayalı bir yer olmaya başlıyor. Bütün oyuncular ve Wade adında interneti elinde tutuyor olan şirkette bu acımasız rekabete ortak oluyorlar. Oasis de bulunan her yarışmacı anahtarları bulmak için her şeyi yapmaya hazırlar… İlk şifreyi çözerek birinci anahtara kavuşan Parzival ikinci ve üçüncü anahtarı da bularak ilk başlarda herkes tarafından büyük bir hedef haline getirilmişken sonrasında büyük bir kitleyi yanına almayı başarıyor.
Peki Parzival üçüncü anahtardan sonra o büyük güce kavuşmaya hazır mı ?
Her şeyin sonuna geldiğinde imzayı atabilecek mi..?
İzleyenleri soluksuz bir macera bekliyor…

FİLM YORUMUM;

“Ready Player One” filmi gerçek dünya ve sanal dünyayı bir arada anlatıyor. Özellikle iki dünyanın kıyaslandığını da görüyoruz.. Karakterlerin yaşadığı gerçek dünya olumsuz bir yapıda gösteriliyor; gettolardan oluşan, karamsar, mutsuz, keyifsiz bir dünya olarak tasvir ediliyor; Sanal dünyada ise insanların her şeyi yapabileceği, istedikleri her yere gidebilecekleri, zenginliğe kavuşabileceği, arkadaş edinebileceği hatta aşık olabilecekleri aktarılmakta. Gerçek yaşamda kendisiyle barışık olmayan bireylerin bu sanal dünyada istedikleri gibi yeni bir “ben” yaratabileceklerini, her defasında farklı avatarlarla istedikleri biçimde o evrende istedikleri biçimde var olabileceklerinin altı çiziliyor. Filmde rakiplerini eledikçe coin kazanan, sanal parayla da kıyafet, silah vb. şekilde alışveriş yaparak daha da güçlenen, heyecanlanan, keyiflenen karakterler karşımıza çıkıyor. Kişiler günlerinin çoğunu Oasis evreninde geçirmekte ve artık oranın duyguları gerçek dünyalarını da şekillendirmektedir. İnsanlar iki farklı hayatın içerisinde hangisinin gerçek olduğuna, hangisine yoğunlaşmaları gerektiğini ayırt edememektedirler öyle ki bir evin içerisinde bulunan aile de herkesin farklı hayatlar yaşamaya çalıştığını da görmekteyiz.


2000’li yıllarda böyle sanal bir evrenin var olabilmesi herkes için imkansız ve düşünülmeyecek kadar çılgınca gelebilirken günümüzde ise temellerinin atıldığını görmekteyiz. 2018 yapımı olan bu film gelecek için büyük bir örnek teşkil ediyor. İzlemeyen herkese tavsiye ediyorum… 🙂

chevron_left
chevron_right

Join the conversation

comment 1 comment
  • Fikret Savaş

    Harika bir çalışma ellerinize sağlık .

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment
Name
Email
Website